Cape Horn’u Geçen En Küçük Tekne Yeni Zelanda Yolunda

79 Yaşındaki yelkenci Sven Yrvind, 5,7metrelik teknesi ile İrlanda’dan Yeni Zelanda’ya hiç durmadan tek başına ulaşmak için yelken açtı!

Exlex Atlantik Okyanusu’nda seyir halinde

30 Mayıs’ta yola çıkan İsveçli tanınmış denizci ve yazar, bu yolculuğu 300 günde tamamlamayı planlıyor. 1 yıl yetecek yiyecek ve 4 ay yetecek su depolanan teknesi Exlex 19 ft (5,7m) boyunda ve saatte 2 knot hız yapıyor.

Yrvind ve teknesi Exlex

Bugün size 79 yaşındaki bir eski kurttan bahsedeceğim. Sven Yrvind İsveçli eski bir tekne yapımcısı ve denizci. Tam 60 yıldır küçük yelkenliler yapıyor ve kendi yelkenlileriyle dolaşıyor. 1980’de 19 feet (5,7 m) boyundaki alüminyum teknesi Bris ile Cape Horn’u en küçük yelkenliyle geçen kişi olarak dünya rekoru kırmış! 2011 Yılında 2 m2’lik yelken alanına sahip teknesi ile Madeira’dan Martinique’e 45 günde varan Yrvind; “ Eğer büyük okyanuslara yelken açmak istiyorsanız küçülün. Küçük teknenin avantajları saymakla bitmez” diyor 😉

Exlex, Yrvind’in kendi tasarımı, imalatını da kendisi gerçekleştirmiş.

Dünyanın etrafında yelken yapmayı planlayan bir tekne yapımcısının eğer tekne yarışları ile ilgilenmiyorsa kurallara bağlı kalmak zorunda olmadığını savunan Yrvind en az enerji ile mümkün olan en yüksek hızı yakalamaya odaklanmak gerektiğini söylüyor. Teknesinin adını Exlex koymasının nedenini şöyle açıklıyor; “Avrupa Birliği küçük teknelerin uzun yol yapmasını yasaklamaya çalışıyor. Exlex’in anlamı yasadışı demek ve teknem hiçbir zaman bürokratik kurallara bağlı kalamaz, geçerli tek kural okyanusun sürekli değişen kurallarıdır”

Exlex

Yrvind’in Mayıs sonunda çıktığı yolculuk Dingle, İrlanda’dan başladı. Madeira’nın batısından ve Kanarya Adaları’nı geçtikten sonra Afrika’nın Ümit Burnu’ndan dönerek düz bir rota ile Yeni Zelanda’ya varmayı planlayan Yrvind, 15.000 millik mesafeyi 300 günde katetmeyi umuyor.

Yrvind’in yolculuğunu web sitesindeki trackerdan izleyebilirsiniz.

Kendi web sitesinde daha önceki tekne tasarımları, bu yolculuk ve genel olarak denizcilikle ilgili yazıları yer alan eski kurtun şu sözlerine sonuna kadar katılıyorum:
“ Çoğu insan hayatı yanlış anlıyor. Konforun mutluluk olduğunu sanıyorlar, ne yazık ki bu tarz bir mutluluk kısa sürelidir çünkü konfor, uyuşturucu gibidir, gelecekteki iyiliğiniz için ayrılmış enerjiyi çalar. Zahmetsizce ulaşılan konfordan hoşlananlar sıklıkla enerjisi düşük insanlardır. Bunlar güçlerini kaybeder, zamanla daha tembel ve daha şişman olur, sağlıkları bozulur ve her şeyden çabuk sıkılırlar.”

Yrvind 1 yıllık gıda stoğu ile poz vermiş.

Son olarak denizde ölmekten korkup korkmadığı sorulan eski denizcinin cevabı:
“Ölmek için daha kötü yerler var. Hastanede oksijen tüplerine bağlanmış, her tarafımdan hortumlar iğneler girerken ölmek bana göre değil. İnsanlar bana bu yolculuğun ne uğruna yapıldığını soruyor, sadece yelken yapmak ya da macera olsun diye mi? Ben de onlara hiç biri diyorum, bu hayatı anlamanın bir yolu.”

Sven Yrvind

Sven Yrvind Abimizden çıkaracağımız ders, hayallere ulaşmak için hiç bir zaman geç değildir, yeter ki ruhumuzu genç tutalım, egzersiz yapalım, çalışalım 😉 Ne dersiniz?

Kaynaklar:

https://www.diabgroup.com/en-GB/Cases/Marine/Yrvind-sets-sail-for-New-Zealand-in-his-lightweight-Exlex

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir