Denize ve Rüzgara Aşık Olan Kız, Ada Akpınar

Son günlerde sosyal medyada Türkiye’nin Laura Dekker’i olarak haberlerini gördüğümüz Ada ile “Dünyayı Yelkenli Tekne ile Dolaşan En Genç İnsan Olma” hayali hakkında konuştum. Benim gördüğüm son derece kararlı, ne istediğini bilen, yetenekli bir genç kız ve biraz destekle bu projeyi gerçekleştireceğine inanıyorum.

Ada Akpınar; hayaller yüksek ama ulaşacak cesaret ve azim de öyle…

Buyurun röportaja:

Yelken sporuna nasıl başladın?

Okulumda bir yelken kulübünün tanıtımı yapılıyordu, ben de denizi çok sevdiğim için gitmek istedim. Sonuçta tanıtımdaki kulüp değil ama başka bir yelken kulübünde 8 yaşında optimistçi olarak yelkene başladım.

Yelkenle tek başına dünya seyahatine çıkma düşüncesi nasıl oluştu?

Bu düşünce bir yaz günü kitap okuduktan sonra oluştu. Yelken yarışlarına gittiğim kulüp Bodrum’da olduğu için orada 3 ay arkadaşlarımın evinde kalıyordum. Babam da bazen ziyarete geliyordu. Yine beni ziyarete geldiği bir gün beraber kitap okuyorduk mola verdiğimizde, internette bir şeyler okurken Laura Dekker’in yapmış olduğu seyir gözüme çarptı. Biraz düşündüm ve babama haberi gösterirken “Ben de onun gibi dünyayı dolaşmak hatta onun rekorunu kırmak istiyorum” dedim. İstersen yapabilirsin. Ama bunu kendin yapmalısın dedi ve böylece serüvenim başladı.

Ada ve babası

Ailen seni bu projede destekliyor mu?

Evet, tabi ki ellerinden geleni yapıyorlar.

Bu yolculukta fiziksel ve ruhsal olarak seni en çok zorlayacak şeyler ne olabilir?

Fiziksel ya da ruhsal olarak fazla etkileneceğimi düşünmüyorum. Güçlü olduğuma inanıyorum. Ruhsal olarak ailemden uzak kalmamın psikolojimi etkileyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama ben küçüklüğümden beri onlara bağlı olmadan, özgür yetiştim. Dolayısıyla bu konularda zorluk yaşayacağımı düşünmüyorum.

Yelkenli tekne ile yeterli tecrübeye sahip olduğunu düşünüyor musun? Mesela açık deniz tecrüben var mı?

Yeterli tecrübeye sahip olduğumu düşünüyorum. Çünkü 5 yıldır yelken yapıyorum. Aynı zamanda Gökova 3, Penteli ve Rain teknelerinde yarışlara katıldım. Ayrıca yarış yapan teknelerdeki denizci büyüklerim, bana göre daha dezavantajlı çünkü yarışmaktan etraflarını inceleme şansları olmuyor. Maalesef açık deniz tecrübem yok. Şöyle ki Tania Aebi de hiçbir şey bilmeden dünya turu yaptı. Sadece navigasyon kursu almıştı. Bu yüzden o kadar önemli olduğunu düşünmüyorum. Ben havayı, rüzgarı koklamayı ve denizi çok seviyorum. Bunu seven biri her şeyin üstesinden gelir.

Ada’nın yarış ekibi sağlam

Dünya turu süresince eğitim durumun ne olacak?

Okulumun yöneticisiyle görüştük. Öğretmenlerimden yardım istersem bana yardım edebileceklerini söyledi. E-posta yoluyla bana konuları gönderirlerse, ben de ders çalışırım diye planladım. Ama kesin değil. Açıkçası sorun olacağını düşünmüyorum. Zaten derslerim çok iyi. Öğretmenlerim de çok memnun.

Teknede yaptığın hazırlıklardan bahseder misin?

Henüz teknem yok. Tekne arıyorum. Kaya Halat kendi alanlarında tekneyi hazırlamama yardım edeceğini söyledi. Onlara da çok teşekkür ederim.

Tekneyi yürütmekle ilgili mekanik ve teknik bilgileri nasıl edindin?

Beş yıldır birçok kulüpte hem spor yaptım hem çalıştım. Oralardan öğrendim. Bir de benim için en iyi yelkencilerden biri olan Ayhan Çakır var. Ben ona deli Ayhan ağabey diyorum. Onun da verdiği bilgiler çok değerliydi.

Ada Akpınar 8 yaşından beri yelken yapıyor

Şimdiye kadar tek başına ne kadar uzağa gittin?

Şimdiye kadar tek başıma 5000 deniz mili yaptım. Bu 5000 mil boyunca yalnızdım. Sadece Bodrum Symi Marmaris seyrinde babam ve Ayhan ağabey vardı. Bu yolda A noktasından B noktasına kadar tek başıma gitmemiş olsam da toplamda 5000 mil tek başıma yolculuk yaptım.

Dünya turu için rota planın nedir? Nerelerde duracaksın?

Bu yolculuğa Türkiye’den çıkmayı çok isterim ama kesin değil. Eğer Türkiye’den çıkarsam rotam; Türkiye, Kanarya adaları, St.Maarten, San Blas adaları, Panama Kanalı, Galapagos adaları, Hiva Oa, Darwin, Durban, Port Elizabeth, tekrar Kanarya adaları ve Türkiye’de bitiş olacak.

Teknen hakkında bilgi verir misin?

İki yıldır babamla birlikte bir teknede yaşıyoruz fakat bu tekne dünya turuna uygun değil. 5 yıldır çok çeşitli teknelerde bulundum ve bu tekneler gibi açık denize ve tek başına kullanmaya uygun bir tekne arıyorum.

Ada teknede babası ve kedisi ile birlikte yaşıyor.

Bu projede seni en çok zorlayan ne oldu?

Bu projede beni en çok zorlayan, insanlarla hayalim hakkında konuştuğumda onlara şaka gibi gelmesi, beni anlamamaları oluyor.

Yolculuğa nereden ve ne zaman başlayacaksın?

Kasım gibi çıkmayı planladım. Kesin olmamakla birlikte ülkemden çıkmak isterim.

Dünya turu yapmayı planlayanlara vermek istediğin bir mesaj var mı?

Böyle bir seyahate çıkmak istiyorsanız en güzel diyeceğim, korkunuzu yenin hayalinizi yaşayın. Bu dünyaya bir kere geliyorsunuz, onda da dünyayı iyi tanıyın.

Uzak denizler, uzak sahiller çağırıyor Ada’yı

Ada’ya hayallerini gerçekleştirme yolunda başarılar diliyorum. Eğer yeterli destek ve ilgiyi görürse bunu başaracağına kesinlikle inanıyorum. Belli mi olur belki yolculuğu seneye ertelerse birlikte çıkar, birbirimizi kollarız!

Ada’yı facebook, instagram, youtube ve kendi web sitesinden takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir