Dünya Turu Yapmaya En Uygun Yelkenli Tekneler

Yelkenli tekne ile dünya turu yapmayı hayal etmeye başladığımdan beri yerli ve yabancı sitelerdeki tekneleri inceliyorum. Bu süreçte gördüğüm dünya turu yapmak için en uygun tekne diye bir şeyin olmadığı! Çünkü uygun tekne kavramı kişiye göre değişiklik gösteriyor.

Hallberg-Rassy, tam bir uzun yol teknesi

Birisi için çok iyi olan diğerine uymayabiliyor. Mesela 40 feet tekne tek başınıza açılmayı düşünüyorsanız büyük gelebilir ama kalabalık bir aile için küçük olur. Kimi katamaran konforu ister, kimisi tek gövdeden vaz geçmez. Soğuk sularda seyir yapmayı düşünüyorsanız sac veya alüminyum tekne tercih edebilirsiniz ama tropiklerde dolaşmak için fiber tekne yeterli olur dersiniz.

Dragonfly 1200 Trimaran

Tekneler en az sahipleri kadar çeşit çeşittir. Fabrikasyon teknelerden özel yapıma, tek gövdeliden çok gövdelilere, teknenin inşa malzemesine, tekne büyüklüğüne, arma şekline, salma yapısına, havuzluğun yerleşimine, kamara sayısına kadar birçok etken dünya turu yapmak isteyen denizcilerin kişisel tercihlerine bağlı olarak değişir.

Şüphesiz teknenin seçimi yapacağınız dünya turunun kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bir tekneyi uzun yola çıkmaya elverişsiz hale getiren birçok neden olabilir ama bunların en önemlisi herhalde teknenin büyüklüğüdür. Dünya geneline baktığımızda dünya turu yapan teknelerin çoğunun mürettebatı çiftlerdir. Bu durum gerektiğinde tekneyi tek başına idare edebilmeyi gerektirir. Tek başına idare edilemeyecek kadar büyük bir tekne, içi ne kadar konforlu olursa olsun gezinizi olumsuz etkiler. Bunun yanında çok küçük bir tekne de depolama alanlarının yetersizliği ve konfor eksikliği nedeniyle sizi geziden soğutabilir.

Westsail 32

Tekne büyüklüğü kadar hatta belki daha önemli olan faktör teknenize güvenmenizdir. Bugün tekne pazarındaki çoğu tekneler kısa süreli gezilerde Akdeniz güneşinin keyfini çıkarmaya, kıyı seyrine uygun olarak yapılmaktadır. Peki bu tekneler okyanus geçişlerinde karşılaşacağımız sert hava koşullarına ne kadar uygundur?

Dünya turu yapmayı düşünen bir sürü denizci sırf teknelerine güvenemediği için planlarını ertelemekte veya vaz geçmektedir. Bazıları ise gözü kara davranıp teknelerine güvenmedikleri halde maddi olanaksızlık veya başka sebepler nedeniyle tekne hazır olmadan yola çıkar, bazısı yolculuğu kısa kesip geri döner, bazısı gittiği yerde tekneyi bırakıp lanet eder, şanslı ve işten anlayanları da tekneyi yolda uzun yola elverişli hale getirir.

Baba 35

Tekne seçiminde bir başka faktör de havuzluğun güvenli ve korumalı olmasıdır. Dünya turuna çıkan pek çok denizci sağlam bir davlumbaz ve ergonomik tasarlanmış bir dümen alanının hem sıcak hem de soğuk havalarda yolculuğun kalitesini etkilediğini belirtmiş.

Tekne tasarımında önemli bir özellik de salmanın boyudur. Salma boyu kısa olan tekneler özellikle Pasifik okyanusunda uzun olanlara göre daha avantajlıdır. Mercan adalarına, atollere daha rahat girip demirleyebilir ve böylece gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Dünya turu yapmış tekne sahiplerinin görüşleri:

 • Ocak için tüp alanının yedek tüpleri alacak kadar geniş olması gerekir, çünkü bazı ücra yerlerde tüpünüzü doldurmak mümkün olmaz.
 • Yelken iskotalarının vinçleri tek kişinin kullanabileceği şekilde dümene yakın konumlandırılmış olması, elektrikli vinç hayatınızı kolaylaştırır.
 • Bir çok tekne sahibinin ortak olarak keşke teknemde olsaydı dediği 3 araç; Su yapıcı, AIS ve rüzgar dümeni.
 • İyi çalışan bir otopilot ve yedeği
 • Teknenin kablolama sistemini gösteren bir elektrik şeması problem çıktığında sorunun tespiti ve çözülmesini kolaylaştırır.
 • İyi bir radar çevrenizdeki gemileri göstermekten başka sizi yaklaşan cepheler konusunda da uyarır.
 • Balon yelken ticaret rüzgarlarıyla okyanus geçerken en düşük rüzgar hızından bile yararlanmanızı sağlar.
 • SSB Radyo ve/veya uydu telefonu
Broadblue 38 Katamaran

Dünya turu yapmış tekne sahiplerinden öneriler:

 • Dünya turuna hazırlanan tekne sahiplerinin çok dikkat etmediği bir konu; elektrik sarfiyatı. Uzun yola çıkacak tekneler açık deniz seyrini kolaylaştırıcı birçok elektronik alet alır. Eğer elektrik depolama ve üretme sisteminiz yeterli değilse bu aletleri kullanmanız zordur. Yola çıkmadan önce akülerin yeterli, aküleri şarj etmek için gerekli elektrik üreticilerinin yeterli ve çeşitli olduğunu test edin.
 • Güneş panelleri Akdeniz’de çok yararlı olmakla birlikte günlerin kısa yağışların uzun sürdüğü Karayipler, tropikal iklimlerde ve okyanus seyirlerinde sisteme rüzgar jeneratörünü de eklemek gerekir.
 • Yakıt tankınızın kapasitesini iki katına çıkarın ve mümkünse 1000 mil yetecek yakıtı depolamaya çalışın. Bu size yakıt alma imkanının kısıtlı, yerleşimin az olduğu yerlerde daha fazla seyir imkanı sağlar. Gerekiyorsa su tankının kapasitesini azaltın, çünkü gerektiğinde su yapabilirsiniz ama yakıt yapamazsınız!
 • Teknenizi topraklayın! Tekne direğinden salma saplamalarına yapacağınız bir bağlantıyla teknenizi yıldırım düşmesine karşı topraklayabilirsiniz. Ayrıca her zaman yedek bir GPS ve telsizi teneke bir kutuda saklayın.
 • Yedek bir bilgisayar bulundurun. Bütün önemli programları bir harici diske yedekleyin.
 • Tekne güvenliğini sağlayan şeyler bütün o ışıltılı aletler değildir. Kaliteli vinçler, sağlam bir ırgat ve iyi demirler, bakımlı bir motor sizin güvenliğinizi sağlar.
 • Dünya seyahati hayaliyle tekne almadan önce başka teknelerde uzun seyirler yapmayı deneyimleyin. Böylece tekne ve ekipmanlara büyük paralar harcamadan önce kendinizi test etmiş olursunuz.
Island Packet Estero 36

Ben bu yazının çevirisini yapmış yayınlamaya hazırlanırken Golden Globe 2018 Yarışı ile ilgili haberler gelmeye başladı. Golden Globe ile ilgili blog yazısı burada; Golden Globe 2018 Başlıyor

Bu yazıda yarışmaya katılımına izin verilen tekne modelleri bence küçük tekne ile dünya turu yapmayı düşünenler için bir kılavuz olabilir.

Size göre dünya turuna çıkacak bir tekne nasıl olmalıdır? Hangi aletlerin bulunması şarttır?

Fotoğraflar: Google

Kaynak: https://www.cruisingworld.com/sailboats/best-boats-globe-girdling#page-3

Dünya Turu Yapmaya En Uygun Yelkenli Tekneler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir