Golden Globe 2018 Başlıyor

Klasik teknelerin yarıştığı, elektronik aygıtların kullanımına izin verilmeyen retro yarış 1 Temmuz 2018’de başlıyor. Yarış, Orijinal Golden Globe Race’in (GGR) 50. Yıldönümü nedeniyle düzenleniyor. Golden Globe ile tek başına dünya turu yarışlarında zamanı geriye alıyoruz.Günümüzde bütün okyanuslarda yelken açıldı, bütün koylara gidildi, her yıl yeni hız rekorları kırılıyor. Peki gerçekten macera arayan yelkencilere deneyecek ne kaldı? Tabi ki zamanda geriye gitme! 1 Temmuz 2018’de 19 yelkenci son 50 yıldır görülmeyen bir yarışa başlayacak. Yarışçılar 1960’ların teknolojisini kullanacak, yani GPS, radar, AIS, elektronik haritalar, uydu telefonları, bilgisayar, elektrikli oto pilot, vs. yasak. Fotoğraf çekmek isteyenler filmli makine kullanacak!

Golden Globe Yarışının Tarihçesi

1966 Ağustosunda İngiliz yelkenci Francis Chichester, Clipper teknelerinin rekorunu geçmek için İngiltere’den Avustralya’ya tek başına yelken açtı. 38 ft boyundaki Gipsy Moth IV teknesi ile Avustralya’dan geri dönerken 5 büyük burnu geçerek 226 günde (Sydney’deki molası ile 274 gün) tamamladığı solo dünya turu ile “küçük tekne ile en hızlı dünya turu” rekorunun sahibi oldu.

Francis Chichester 28 Mayıs 1967’de tamamladığı tek başına dünya turundan dönüşte Plymouth’da karşılanıyor.

Sunday Times gazetesinin bu yolculuğu takip etmesi ile Chichester  büyük bir ilgi topladı. 28 Mayıs 1967’de ülkesine döndüğünde Kraliçe 2.Elizabeth tarafından şövalyelik ünvanı verilen Francis Chichester sadece İngilitere’de kahraman değil, tüm dünya yelkencileri için bir örnek oldu. Onun bu yolculuğunu geçebilecek tek macera kalmıştı: Dünyayı tek başına hiç durmadan dolaşmak.

1968 Mart ayında Sunday Times gazetesi Golden Globe Yarışını duyurdu, dünya etrafında tek başına hiç durmadan yapılacak bir yelken yarışı. Yarış için katılım ücreti, yarışın kuralları veya katılımcıların sahip olması gereken şartlar yoktu çünkü bu çılgınlığa kalkışacak olanların zaten yelkencilikte iyi olacağı varsayılmıştı. Yarışın ödülü birinci için bir kupa ve en hızlı zaman için 5000 pound olarak belirlendi ve büyük hikaye böylece başlamış oldu.

Renkli karakterlere sahip dokuz yarışmacı tuhaf tekneleri ile yola çıktılar. Çıkışta hiç şans verilmeyen Suhaili teknesi ile yarışı tek bitiren Robin Knox-Johnston İngiltere’de başarısından dolayı Şövalyelik ünvanı ile ödüllendirildi. Türk Yelkencilerin de yakından tanıdığı Fransız yarışmacı Bernard Moitessier, teknesi Joshua ile yarışı kazanabilecek durumdayken Cape Horn’u döndükten sonra yarışı bıraktı ve “ruhunu kurtarmak için” Tahiti’ye doğru seyrine devam etti. Başka bir yarışmacı olan Donald Crowhurst ise gerçekte Atlantik Okyanusunda daireler çizerken sahte konum bilgileri göndererek dünyayı kandırmaya çalıştı ve sonuçta intihar etti. Teknesi Teignmouth Electron terkedilmiş bir halde sürüklenirken bulundu.

Donald Crowhurst’un Teknesi Teignmouth Electron

The Sunday Times’ın düzenlediği Golden Globe Yarışı, zafer ve trajedileri kadar insanoğlunun bilinmeyenle yüzleştiğindeki kahramanlığı nedeniyle yelkenciler ve tüm deniz camiasında hızla bir efsane oldu.  Bu efsane bugün hala devam etmekte, daha sonra bu yarıştan ilham alarak BOC (British Oxygen Company’nin sponsor olduğu dünya turu yarışı) , Vendee Globe gibi tek başına dünya turu yarışları düzenlenmeye başladı.

Golden Globe Yarışının Rotası

1968’deki orijinal yarış gibi Golden Globe 2018 Yarışı oldukça basit. Fransa’nın Les Sables d’Olonne kentinden 1 Temmuz 2018’de tek başlarına yelken açacak yarışmacılar hiç durmadan 5 büyük burnu geçip dünya çevresinde dönerek tekrar Les Sables D’Olonne’a dönecekler.

Golden Globe Yarış Rotası

Yarışmacılar ilk yarışmada Sir Robin’in kullandığı ekipmandan fazlasını kullanamayacak  ve benzer teknelerle yarışacaklar. Tekneler 32-36 ft (9.75-10.97m) boylarında, 1988 yılından önce yapılmış, gövde salmalı, Suhaili gibi sağlam yapılı, güçlü ve oturaklı olacak.

Günümüzdeki profesyonel okyanus yarışlarının tersine Golden Globe Yarışı solo yelkenin altın çağına dönüşün yaşandığı bir zaman yolculuğu. Suhaili yavaş ama sağlam, William Atkins tasarımı 32 ft, keç arma bir yelkenliydi. GPS, uydu telefonu, su yapıcı gibi olanaklar yoktu ve Sir Robin dışarıdan hiçbir yardım almadan, hava tahmin raporu kullanmadan, yaşamak için yağmur suyu toplayarak yarışı tamamladı.

Bernard Moitessier, teknesi Joshua’da ruhunu kurtarırken 🙂

Golden Globe 2018’de de yarışmacılar teknolojik olanaklarla değil ama cesaretleriyle, kişisel tatmin ve deneyim için yarışacaklar. Yarışmacılar eskiden olduğu şekliyle, sekstant ve kağıt harita kullanacak, elektronik göstergeler ve otopilot yok, seyir defterini elle yazacak havayı kendileri tahmin edecekler. Tek değişiklik HAM radyo frekanslarının tuttuğu yerlerde dış dünya ve sevdikleriyle bağlantı kurabilecekler.

Bugün tek gövdeli bir yarış teknesi ile dünyayı hiç durmadan tek başına 80 günde dolaşabilirsiniz fakat bu yarışa katılan yelkenciler küçük teknelerinde denizde yaklaşık 300 gün geçirecekler, kendileriyle ve diğer teknelerle yarışarak…

Golden Globe Yarışının Kuralları

Yarışmacıların 30 Nisan 2018’e kadar herhangi bir tekne ile en az 8000 nm okyanus seyri ve 2000 nm tek başına seyir yaptığını ispatlıyor olması gerekiyor. Bütün yarışmacılar  Robin Knox-Johnston’un 1968/69 yarışına katıldığı teknesi Suhaili ile aynı veya benzer ekipmana sahip olabilir. Katılım sadece yarışmaya davet edilen, 16 Haziran 2018’de 18 yaşını doldurmuş yelkencilere açıktır.

Sir Robin Knox-Johnston ve teknesi Suhaili

Dünya etrafında tek başına dolaşılan bu yarış tamamen benzersiz ve herkese açıktır. İlk yarışın aksine tekne tasarım şartları konulmasının nedeni Suhaili’yi onurlandırmaktır. Bu yarışmaya tüm dünyadan ortalama yelken deneyimine sahip herkes katılabilir. Golden Globe 2018’e 15 ülkeden genç, yaşlı, deneyimli, amatör, profesyonel, maceracı 19 yarışmacı katılmaktadır.

Golden Globe Yarışı hiç durmadan yapılan bir yarıştır, herhangi bir nedenle mola veren veya taşınabilir GPS chart plotter’ın mührünü açan yarışmacı kupa alamaz, giriş ücreti iade edilmez ancak “Chichester Sınıfı”na kabul edilir. Chichester Sınıfı’nda yarışmayı 22 Nisan 2019’dan önce ve 1500 saatten az sürede bitirenlere plaket verilecektir. İki mola veren yarışmacı diskalifiye olur.

Golden Globe 2018’de yarışan tek kadın yelkenci Susie Goodal

Her yarışmacıya yarış organizasyonu tarafından bir Yarış Paketi sağlanacaktır. Bu pakette:

 • Uydu takip sistemi.
 • Çift taraflı uydu kısa mesaj sistemi (Günde 2 defa 100 karakteri aşmayacak raporlama için).
 • 2 Uydu telefonu (sadece yarış organizasyon merkezi ile haftada bir haberleşmek için).
 • İçinde taşınabilir GPS chart plotter bulunan mühürlü kutu(sadece acil durumda kullanılacak).

Bütün yarışmacılar 24/7 uydu ile izlenecek fakat kendileri acil bir durum olmadıkça bu bilgiyi kullanamayacaklar.

Yarışmaya katılacak teknelerin genel özellikleri:

 • Fiber gövdeli
 • 1988’den önce dizayn edilmiş ve aynı kalıpta minimum 20 tekne yapılmış.
 • Gövde boyu 32-36 ft arasında (baston, platform, rüzgar dümeni hariç).
 • Gövde salma
 • Minimum 6200kg
Yarışmada en çok tercih edilen tekne Rustler 36

Bu özelliklere göre Golden Globe 2018’de yarışmasına izin verilen tekne modelleri:

Westsail 32 • Tradewind 35 • Saga 34 • Saltram 36 • Vancouver 32 & 34 • OE 32 • Eric (sister ship to Suhaili) • Aries 32 • Baba 35 • Biscay 36 • Bowman 36 • Cape Dory 36 • Nicholson 32 MKX-XI • Rustler 36, Endurance 35, Gaia 36, Hans Christian 33T, Tashiba 36, Cabo Rico 34, Hinckley Pilot 35, Lello 34, Gale Force 34.

Yarışmaya katılmasına izin verilen tekne modellerinin yapım kalitesi, yapısal sağlamlık, içinde yaşamaya elverişlilikleri yarışmacıların sorumluluğundadır. Bütün tekneler okyanus geçişi için yapılan refitlerde uygunluk yönünden denetlenecektir. Bu refitlerde direk yüksekliği, baston uzunluğu, civadra ve balast orijinalinden değiştirilemez. Refit yaparken orjinaline sadık kalınmalı ve herhangi bir hafifletmeye gidilmemelidir. Ekstra arma ve güçlendirmeye izin verilmiştir.

Golden Globe Yarışında Haberleşme

Yarışmacılar yarışma süresince medya, aile, arkadaşlar ve sponsorları ile telsizle bağlantı kurabilir fakat hava durumu ile ilgili bilgi verilmeyecektir. Yarışmacılar, diğer yarışmacılar, denizdeki diğer tekneler ile her türlü bilgi alışverişi için telsizle bağlantı kurmakta serbesttir.

Yarışmanın ödülü olarak Golden Globe kupası ve 75.000 pound Sir Robin Knox-Johnston’un 50 yıl önce yarışı tamamladığı tarih olan 22 Nisan 2019’da kazanana teslim edilecek. Golden Globe Yarışına katılarak tamamlayan tüm yarışmacılara plaket verilecek ve 22 Nisan 2019’dan önce ve 1500 saatten az sürede bitirenler Suhaili kupası alarak giriş ücretleri geri ödenecek.

Yarışmaya katılım ücreti olan 14.000 AUD ‘nın 3000 AUD’ı geri ödenmeyecek kayıt ücreti olarak alınır.

Türk yarışmacı Ertan Beşkardeş

Golden Globe Yarışı’nın en’leri

 • Golden Globe 2018’e katılan en yaşlı yelkenci 72 yaşındaki Fransız Jean-Luc van den Heede.
 • En genç ve tek kadın katılımcı 28 yaşındaki İngiliz yelkenci Susie Goodall.
 • En çok tercih edilen tekne modeli, 7 tekne ile Rustler 36. Diğerleri sırasıyla Biscay 36 (3 tekne), Endurance 35 (2 tekne), Tradewind 35 (2 tekne), ERIC Suhaili replikası , OE 32, Nicholson 32, Lello 34 ve Gaia 36
 • Ve yarışın bizim için en’i bir Türk yarışmacının olması. Ertan Beşkardeş yarışmaya İngiltere’den katılıyor.

Kaynaklar:

https://www.cruisingworld.com/going-retro-golden-globe-race-2018

http://goldengloberace.com/

Golden Globe 2018 Başlıyor” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir