Kabak Koyu Aladere Şelaleleri

Bildiğiniz gibi yelkenli tekneyle dünyayı dolaşmak hayaliyle yaşıyorum ama benim dünya turu hayalim gideyim 2 yılda bir tur atıp geleyim tarzı değil. Gittiğim yerlerin güzelliklerini yaşamak, günlük hayatına karışmak istiyorum. Siz de benim gibi düşünenlerdenseniz neden bu güzellikleri görmeye kendi ülkemizden başlamayasınız?

Kabak Aladere Şelaleleri Son Gölet

Fethiye’ye uğrayanların kaçırmaması gereken rotalardan biri de Kabak Aladere Şelaleleri. Teknenizi Ece Marina’ya bırakarak veya hemen Marina yanındaki Sahil Güvenliğin ön tarafında demirde kalarak günübirlik gezip dönebilirsiniz.

Fethiye sıcağında yapılan yürüyüşten sonra buz gibi sular nefis

Benim gibi gezenti birinin bugüne kadar Kabak’a gitmemiş olması mümkün mü? Evet mümkün. Neden derseniz; belki Kabak koyunda kendimi rahat hissetmeyeceğim düşüncesi, belki de sadece fırsat olmaması. Peki şimdiye kadar gitmediğime pişman oldum mu? Kabak Koyu için hayır ama şelaleler, ah o şelaleler…

Cennette bir gün

Bu şelalelerin bir de adı varmış Aladere Şelaleleri. Şelale dediysek öyle gürültülü suların çok yükseklerden döküldüğü gelmesin aklınıza, mütevazi bir derenin usul usul kendine oyduğu deliklerden aktığı bir yer. Çarpıcı olan oluşturduğu küçük göletler ve size verdiği his, bir de 45 derece sıcakta 6 km yürüdükten sonra serin sulara dalmanın verdiği haz…

Şelalelerin en büyüğü bu, öyle ahım şahım değil yani ama atmosfer müthiş

Aladere Şelalelerine gitmek için önce Kabak’a gidiyorsunuz, Fethiye’den dolmuşlar kalkıyor.  Kabak’ta Mamma’nın Yerinde inip Likya Yolu parkuruna giriyorsunuz, yol işaretli olduğu için kaybolmanız pek mümkün değil. Önce bir tırmanışla Kabak koyunu tepeden gördüğünüz dinlenme noktasına geliyorsunuz. En azından benim için öyleydi.

Kabak koyu

Sonra yol ağaçların arasından, kayalıklardan iniş çıkışlarla devam ediyor, ediyor ediyor… Ne zaman varacağız yaaa demeye başladığınızda başınızı kaldırıp etrafınıza bir bakıyorsunuz ve derin bir nefes alıp ” Ne güzel yerde yaşıyorum” diye şükrediyorsunuz.

Kabak Aladere Şelaleleri Likya Yolu üzerinde, yürüyüş için biraz kondisyon ve bol su gerekiyor.

6 km yürüyüş sonrası birden karşınıza çıkan gölete kendinizi atıveriyorsunuz, soğuk mu? Çooookk… Güzel mi? Süper… Hatta dayanamayıp kafanızı da akan suyun altına koyuyorsunuz, kulaklarda bir uğultu, yüzünüzde bir gülümseme, üşüttüm mü ne…

Buzzz!

Burada biraz serinledikten sonra ikinci gölete geliyorsunuz.

Aladere Şelaleleri orta gölet

Biz ikinci gölete en son girdik ama bence en güzeli de oydu. Etrafı çepeçevre kayalarla çevrili doğal bir havuz oluşmuş, dere havuzun bir tarafını pencere gibi oymuş ve su buradan alttaki gölete akıyor, suyun döküldüğü en yüksek yer de burası zaten.

Yaz sıcağına rağmen su oldukça soğuk ama çok keyifli

Biraz daha aşağı indiğinizde üçüncü gölet sizi karşılıyor.

Aladere Şelaleleri son gölete yukarıdan bakış. Yakın zamanda bir turist hayatını kaybetti bu kayadan düşerek, artistliğe lüzum yok efendi efendi oturup fotoğrafını çekmek lazım.

Biz aşağı indiğimizde kalabalıktı, yaş ortalaması 20’ler tabi biz 40’lıkları görünce hepsi dağıldı, göleti bize bıraktılar. En büyük gölet bu sonuncusu, suyu da diğerlerinden sıcak, acaba kalabalık olduğu için mi diye düşünmedim değil!!!

Çocuklar gibi şendik…

Yüzme, yemek ve bazı kötü alışkanlık ihtiyaçlarını giderdikten sonra yolumuza Kabak’a doğru devam ettik. Şelalelerden Kabak koyu yaklaşık 2 km sürüyor ama soğuk suda yüzmenin verdiği mahmurlukla bana yol hiç bitmeyecek gibi geldi. Kabak’ta dip dibe kurulmuş çadırlar ve bungalovlar genç gezginleri ağırlıyor. Denizi bana iç açıcı gelmedi ama atmosfer beğeniliyor ki bayağı gelen var. Bana göre Kabak koyunun en ilginç karesi.

Önde plaj arkada eski mezarlar dünyanın geçiciliğini yüzüne vuruyor insanın

Kabak koyuna özel arabanızla inmenize izin verilmiyor, koy ile merkez arasında çalışan dolmuşlara binip kişi başı 5 TL bayılmanız gerekiyor, biz de öyle yaptık ve dönüş yoluna geçtik…

Kabak Koyu

Böylece cennette geçirilen bir günün daha sonuna geldik ama orada hissettiğim huzur ve sakinlik hala benimle beraber… Sizi de bekleriz efendim. Rehbersiz gitmem diyenler benimle irtibata geçebilir, size çevredeki yürüyüş yollarını iyi bilen, en neşelisinden bir rehber bulmak da benim görevim olsun.

Bu güzel günün videosunu seyretmek için tıklayın: Kabak Aladere Şelaleleri

Fotoğraf ve video görüntüleri için Likyakechisi ve Kenan Olgun Hocama teşekkürler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir