Laura Dekker, Bir Kız Bir Hayal

Bu hafta facebook grubumuz Teknede Yaşayanlar’ın kapak fotoğrafını Laura Dekker olarak seçince 16 yaşında dünyayı tek başına yelkenle dolaşan en genç insan olan bu denizkızını tekrar hatırlayalım istedim.

 

Fotoğraf: google search

Laura Dekker’in kaderi doğarken yazılmış, ailesinin 7 yıl süren tekne seyahatleri sırasında, Whangerai’de bağlıyken teknede dünyaya gelmiş. Çocukluğu hep teknede geçmiş, hatta bir keresinde kullandığı küçük tekne ters dönünce neredeyse boğuluyormuş, babası dalıp çıkarmış ve “Bu işi öğrenmenin yolu budur!” demiş üstüne üstlük.

 

Fotoğraf: google search

Hollanda’da 16 yaşından küçük çocukların tekne kullanması yasak olduğu için kaçak göçek tek başına gezilere çıkmış bizim kız ve 14 yaşındayken tek başına Hollanda’dan İngiltere’ye gitmiş. İngiltere’ye vardığında yetkililer tekne ile ayrılmasına izin vermeyip Laura Dekker’i koruma altına almış ve babasına haber vermişler gel kızını al diye. Babası gelmiş kızını çıkarıp teknesine bindirmiş “Benim kızım tek başına gidebilir” diyerek. Bu arada 50 yaşına gelmiş kızları için tek başına tekneye mi binilir diyen ailelere selam ve sevgilerimi iletiyorum 🙂

 

Fotoğraf: google search

Aynı yıl içinde Laura Dekker tek başına dünya turu yapacağını söyleyince işler iyice karışmış. Hollanda’da aileye karşı mahkeme açılmış ve kızcağız tekrar koruma altına alınmış, neyse ki ailesi yine çıkarmış. Mahkeme devam ederken bir yandan dünya turunun rotası oluşturuluyormuş ve plana göre Portekiz’den başlayacak tur, Atlantik geçişi, Karayipler, Panama Kanalı sonrası Yeni Zelanda olarak devam edecekmiş, dönüş rotası ise duruma göre belirlenecekmiş.

 

Fotoğraf: google search

Gel gör ki Portekiz yasaları da 16 yaşından küçüklerin tekne kullanmasına izin vermediği için planlar değişmiş. 21 Ağustos 2010’da, 38 ft (11,5m) bir Jeaneau Gin Fizz Ketch olan Guppy isimli teknesiyle Cebelitarık’tan tek başına  yola çıkan Laura Dekker, turun başlangıcı olarak belirlenen Sint Maarten adasına doğru yelken açmış.

 

Fotoğraf: google search

Yola çıkışından tam 1 yıl 5 ay sonra aynı yere dönen Laura Dekker’in dünya turu rotasını severek takip ettiğim Biz Evde Yokuz ‘dan aldım.

 • 21 Ağustos Cebelitarık’dan çıkış.
 • 25 Ağustos Lanzarote’ye varış.
 • Birkaç hafta Kanarya Adaları’nda Atlantik’teki fırtına sezonunun geçmesini beklemesi.
 • 10 Kasım’da Kanarya Adaları’ndan Cape Verde’ye doğru yola çıkış.
 • 2 Aralık- 19 Aralık Cape Verde’den Sint Maarten’e doğru Atlantik Okyanusu’nu geçiş.
 • 20 Ocak Sint Maarten’den çıkış (1 tam turun başlangıç noktası)
 • 11 Nisan Panama Kanalı’nı geçiş.
 • 25 Nisan Ekvatoru geçiş.
 • 26 Nisan Galapagos Adaları’na varış.
 • 7 Mayıs Galapagos Adaları’ndan ayrılış ve 18 gün hiç karaya çıkmadan 5.480 km yol yaparak 25 Mayıs Marquesas Adaları’na varış.
 • 1-8 Haziran arası Marquesas Adaları ve Tahiti arası geçiş.
 • Moorea ve Bora Bora Adaları’na uğrayarak sonrasında 12 günde 2530 km yol yaparak 8 Temmuz’da Tonga’ya varış.
 • 17 Temmuz’da Fiji’ye varış. 30 Temmuz’da Vanuatu’ya varış.
 • 8-25 Ağustos arası Vanuatu – Darwin, Avustralya yolculuğu.
 • 25 Eylül Durban, Güney Afrika için yola çıkış ve 47 günde kesintisiz 10.260 km yaptıkta sonra 12 Kasım’da Durban’a varış.
 • 18 Kasım, Port Elizabeth’ varış.
 • 27 Kasım Ümit Burnu’ndan geçiş ve Cape Town’a varış.
 • 12 Aralık, Cape Town’dan kuzeye doğru yelken açış.
 • 20 Aralık, Hollanda’ya varış.
 • 21 Ocak 2012’de, tekrar Sint Maarten’e varış.

20 Aralık Hollanda’ya varış biraz kafamı karıştırdı ama neyse…

Böylece Laura Dekker, dünya etrafını yelkenliyle tek başına dolaşan en genç insan olmasına rağmen bürokrasi yüzünden Guiness Rekorlar Kitabı’na girememiş.

Fotoğraf: google search

Döndükten sonra neler yapmış diye sorarsanız, doğduğu yer olan Yeni Zelanda’ya yerleşmiş ve bir kitap yazmış. İşte size One Girl One Dream’den bir alıntı:

“Burada zaman yok gibi. Eğer günlük tutmuyor olsaydım zaman algımı tamamıyla kaybedebilirdim. 20 ya da 25 gündür denizde olmanızın ne önemi var, bir günle 5 gün arasında fark yoksa. Hala çok yorgunum, güneşi özledim ve bazen deli gibi koşturduğumu düşünüyorum. Aynı zamanda burada, yavaş yavaş yatışan dalgaların üzerinde yol alan Guppy’nin üzerinde olmaktan son derece mutluyum.

Bazen karayı özlüyorum ama karada olduğumda denizi özlediğim zamanlar çok daha fazla. Deniz beni kendine çekiyor, ufkun ötesinde ne olduğunu görmek, deneyimlemek için merakımı körüklüyor.”

Bir de 2013’te Jillian Schlesinger  Laura’nın dünya turu ile ilgili bir belgesel çekmiş. Maidentrip isimli belgeselin fragmanı aşağıda…

 

Yolculuğu hakkında; “ Bu deneyimi tek başıma yaşadığım için mutluyum çünkü çok şey öğrendim. Yanınızda başkaları olduğunda “yorgunum, bunu yapmak istemiyorum, yardım eder misin” demek kolay ama tek başınıza olduğunuzda her şeyi kendiniz yapmak zorundasınız ve bu da kendinizi ve limitlerinizi tanımanızı sağlıyor. ” diyen Laura Dekker 19 yaşında evlendiği eşiyle birlikte halen Yeni Zelanda’da yaşıyor ve tekne elektrik işleri, tekne transferi, yolculuğu hakkında yaptığı konuşmalarla geçimini sağlıyor. Ve de gezilerine devam ediyor.

 

Fotoğraf: google search

Siz 14 yaşındaki kızınızın tek başına dünya turuna çıkmasını destekler miydiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir