Tekne Hiçbir Zaman Hazır Olmayacak. Palamarları Çöz!

Uzun süreli bir geziye çıkmadan önce yapılacaklar listesindeki birkaç şeyi daha halledeyim tutumu marinadan çıkmanızı engelleyen çok geçerli bir tuzaktır. Size bir şey söyleyeyim mi? O yapılacaklar listesi bitmez, tekneniz hiçbir zaman mükemmel halde seyre hazır olmayacak.

ece-marina-fethiye

Teknede yapılacak iş bulmak, kendinizi meşgul etmek çok kolaydır. Ve de bilinmeyene açılmaktan çok daha güvenli ama tekneler limanlar için yapılmamıştır. Palamarları çözmek ürkütücü olsa bile asıl macera denize açılınca başlar.

Denize açılmak korkutucu geliyorsa küçük adımlarla başlamak en güzelidir. Kimse size “tekneyi aldın hadi okyanusu geç” ya da “git bir dünya turu at gel” demiyor. Aslında çoğumuz yelkenleri ticaret rüzgarlarıyla doldurup egzotik ülkelere ulaşmayı hayal ederiz ama teknemiz ve kendimiz bu yolculuğa hazır olmadan buna kalkışmak cesaret değil aptallık olur. Bu yüzden küçük bebek adımlarıyla başlayın; önce palamarları çözün bir 5 nm gidip dönün, sonra 10, 15… Sonra çıkın en yakındaki koyda demirleme çalışması yapıp geri dönün, sonraki seferde biraz daha uzağa gidip demirleyin, hazır hissettiğinizde gidip bir gece sessiz bir koyda kalın ve böyle devam etsin. Ama hepsinden önce başlayın…

Teknede yaşamak ve uzun sürecek bir geziye mi çıkmayı düşünüyorsunuz? Tekneyi alır almaz evinizi kapatmayın, önce kendinize bir geçiş süresi tanıyın. Belki teknede yaşamayı hayal ettiğiniz gibi bulmayacaksınız, belki sağlığınıza uygun gelmeyecek. Kendinizi teknede rahat hissedene ve tamamdır bu iş diyene kadar eviniz bir kenarda dursun. Hatta ev kendinize ait ve tekne masraflarını evi satmadan karşılayabiliyorsanız evinizi kiraya verin, belli bir süre için gidiyorsanız mesela 5 yıllık bir dünya turu gibi, dönüşte hala evinize taşınma ihtimaliniz olur.

ecesaray-marina-fethiye

Tekneye taşındınız, yola çıkmaya hazır hale geldiniz ama hala teknede yapılacak şeyler var, siz hiç “Dünya turu demek teknenizi egzotik yerlerde tamir etmektir” sözünü duymadınız mı? Yola çıkmak için her şeyin mükemmel halde olması gerekmiyor, zaten iyi durumda olanlar da yolda tekrar bozuluyor. Bir demir yerinden diğerine giderken bile aksilikler çıkabiliyor, vardığınız yerde bu aksilikleri giderebilirsiniz ama bunun için elinizden biraz iş gelmesi gerekir tabi. Sizden başka teknenin olmadığı bir demir yeri problem yoksa çok keyiflidir ama bir problem çıkar ve siz onu çözemezseniz dünyanın en ücra köşesi gibi hissedersiniz.

Bazı İngilizce kelimeleri Türkçede ifade etmek çok kolay değil, mesela “cruising”. Teknede yaşayarak uzun süreli yol almak diyebiliriz ama çok doğru olmaz. Tekneyle dünya turu diyebiliriz ama tam bir dünya turunu kapsamayabilir. Ben kısaca cruising kelimesini teknede yaşamak olarak çeviriyorum, teknede yaşamak ama sürekli marinada bağlı olarak değil!

gocek-anchorage

Teknede yaşarken bazı yerler vardır ayrılmak istemezsiniz, ya da dönüp dolaşıp aynı yerlerde demir atarsınız. Bu gezinizde farklı bir şeyler yapmaya ne dersiniz? Dümeni hiç gitmediğiniz bir rotaya çevirin , o her zaman demirlediğiniz koyun yanındaki koya demirlemeyi deneyin. Yeniliklere ve maceraya açık olmak bence teknede yaşamanın çok özel ve güzel bir parçası.

Bu macerayı yaşamak için başlamak gerekiyor, palamarları çözün!

Tekne Hiçbir Zaman Hazır Olmayacak. Palamarları Çöz!” için 16 yorum

 • 1 Haziran 2018 tarihinde, saat 16:14
  Permalink

  Ćok güzel bir yazı. Tebrik ediyorum. Emekli deniz subayiyim ancak bir türlü tekne alma fırsatım olmadı. Tebrikler.

  Yanıtla
  • 1 Haziran 2018 tarihinde, saat 16:18
   Permalink

   Teşekkürler Alp Bey, hayallerinizin gerçekleşmesini dilerim 🙂

   Yanıtla
 • 1 Haziran 2018 tarihinde, saat 19:13
  Permalink

  Güzel yazılarınızın devamını bekliyoruz.
  Tebrikler.

  Yanıtla
  • 1 Haziran 2018 tarihinde, saat 19:45
   Permalink

   Teşekkürler Nilgün Hanım 🙂

   Yanıtla
 • 1 Haziran 2018 tarihinde, saat 20:20
  Permalink

  Insanı olumlu dusunmeye tesvik eden bir yazi. İlham veriyor.Tebrikler ve teşekkürler

  Yanıtla
  • 2 Haziran 2018 tarihinde, saat 06:37
   Permalink

   Teşekkürler Eda Hanım 🙂

   Yanıtla
 • 1 Haziran 2018 tarihinde, saat 22:03
  Permalink

  Sevgili Belgin, hayırlı uğurlu olsun, çok güzel ve tatmin edici bir yazı. Bol bol yaz, zevkli zevkli okuyalım….

  Yanıtla
  • 2 Haziran 2018 tarihinde, saat 06:35
   Permalink

   Teşekkürler Adnan Abi 🙂

   Yanıtla
 • 2 Haziran 2018 tarihinde, saat 04:07
  Permalink

  Merhaba,
  Yazınızı büyük bir zevkle okudum.
  Bu güzel paylaşımlarınızın devamını ve bu yolda başarılar dilerim.
  Rotanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun.

  Yanıtla
  • 2 Haziran 2018 tarihinde, saat 06:35
   Permalink

   Teşekkürler Mehmet Bey 🙂

   Yanıtla
 • 2 Haziran 2018 tarihinde, saat 08:46
  Permalink

  Yolun açık olsun ablacım. Rüzgarlar yoldaşın olsun

  Yanıtla
  • 2 Haziran 2018 tarihinde, saat 12:04
   Permalink

   Teşekkürler canım 🙂

   Yanıtla
 • 13 Haziran 2018 tarihinde, saat 15:07
  Permalink

  BENCE;
  Çok doğru noktalara değinmişsiniz. Muhtemel hayal kırıklıklarını önlemek için de doğru öneriler yapmışsınız. Böylesi yolculuklara çıkmayı düşünenler için doğru başlangıçlar önermişsiniz. Elbette denizin üzerinde olmayı seven insanların tümü Uzaklara gitmeyi hayal etmiyorlar – gitmek zorunda da değiller:) -.
  Ne şekilde olursa olsun, deniz üzerinde olmayı seven insanların fazlalaşması dileği ile başarılar.

  Yanıtla
  • 14 Haziran 2018 tarihinde, saat 00:56
   Permalink

   Teşekkürler Osman Bey. Uzaklara gitmek sadece mesafe anlamında olmayabilir, ben karaya denizden bakmayı çok seviyorum mesela 😉

   Yanıtla
 • 13 Haziran 2018 tarihinde, saat 19:30
  Permalink

  Cok guzel bir yazi idi zevkle okudum , izniniz ile facebook da paylasiyorum , guzel gunler hep sizin ile olsun , Bursa Gemlik ten selamlar .

  Yanıtla
  • 14 Haziran 2018 tarihinde, saat 00:54
   Permalink

   Teşekkürler Hüseyin Bey, Bursa’ya selamlar.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir