Teknede Yaşamak Üzerine Sık Sorulan Sorular

Bugün size teknede yaşayanların sürekli olarak cevaplamak zorunda kaldığı soruları derledim. Sık gelen sorulara eğlenceli cevaplar… Umarım sizin sorularınıza da cevap olur yazdıklarım.

para_ve_tekne

İlk sorular tabi ki maliyetle ilgili

Teknede yaşamanın maliyeti nedir?

“Deniz fakiri sevmez” en nefret ettiğim söz. Teknede yaşamanın maliyeti tamamen sizin seçimlerinizle belirlenir. Ayrıntılı cevap için bu konuyla ilgili yazı:Teknede Yaşamanın Maliyeti

Teknede yaşamak mı evde yaşamak mı daha pahalı?

Önceki sorunun değişik bir versiyonu. Evde nasıl yaşadığınızı bilemeyeceğim için tekneyle kıyaslamasını yapamam ama kendi açımdan cevaplamaya çalışayım. Marinada yaşamıyorsanız teknede yaşamak daha ucuza gelir, çünkü tatil masrafını da ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Herkes teknede yaşayabilir mi?

Eğer istiyorsa evet. Yaşamadan bilemezsiniz. Ece Marina’da aynı pontonda olduğumuz bir İngiliz teknesi vardı, yaşlı bir çift yazları gelip yaşıyor içinde. Kadın koltuk değnekleriyle yürüyordu ama baştankara yapmış tekneye çıkabiliyordu hala.

Teknede ne yiyorsun?

Evde ne yiyorsam onu. Her teknede küçük de olsa bir mutfak var, onunla neler yapacağınız size kalmış.

Teknede turşu bile kurdum

Teknede yaşamaya karar verirsem yapmam gereken ilk şey ne olmalı?

Bir tekne almak! Aslında tekne almadan önce kiralayıp uzun süreli seyirlere çıkmak ve kendinizi test etmek önemlidir.

İçinde yaşamaya uygun teknenin büyüklüğü ne olmalı?

Paranızın yettiği tekne en iyisidir. Sonra bakacaklarınız, ayakta durduğunuzda başınız tavana değmesin diye eğmek zorunda kalıyor musunuz? Yatağa yattığınızda dizlerinizden sonrası kamara dışında mı? Teknede kaç kişi yaşayacaksınız? Misafirleriniz çok mu olacak? Bu soruların cevabı tekne büyüklüğünü belirler. Bir tanıdığım da teknenin büyüklüğü yatılacak yer sayısı ile değil mutfaktan kaç kişilik yemek çıktığıyla ölçülür demişti.

Teknede internetin var mı? Televizyon? Müzik?

Benim evimde bile televizyon yok, aptal kutusuna karşıyım. Müzik var ama doğru soru elektrik var mı olacak. Cep telefonunun çektiği her yerde internetin var, limit önemli. Bu sorulanların hepsi teknede olabilir ama elektrik ihtiyacını karşılayacak depolama ve üretim elemanları ile birlikte.

Teknede ne kadar depolama alanına ihtiyaç var?

Mümkün olduğunca çok. Teknede yaşamaya karar verip evdeki eşyaları getirmeye başlayınca ne kadar eleseniz bile yer olmuyor.

Dolaplar boşaltıldığında teknenin hali

Soğuk havalarda teknede nasıl ısınıyorsun?

Marinadayken fanlı ısıtıcıyı 1 saat çalıştırınca kısa kolluyla dolaşıyorsun. Denizdeysen de güneşe çıkıp ısınıyorsun. Gece de yorgan yetiyor. Evden daha sıcak oluyor nedense. Ayrıca teknelerde soğuk havalarda çalıştırmak için çeşitli ısıtma sistemleri (vebasto gibi) olabilir.

Teknede yaşamak çok romantik geliyor bana, gerçekte de öyle mi?

Hem evet hem hayır. Günbatımları, gece üstünüzde parlayan yıldızlar altında uzanmak ya da hafif çiseleyen bir yağmur yağarken teknede yağmuru dinlemek çok güzel. Ama hayatın bir de gerçekleri var, siz günbatımında elinizde şarap kadehi romantizmin doruklarındayken yakınınızdan geçen bir motoryat bir anda ortalığı karıştırır, küfretmeye başlarsınız. Gece yıldızları seyretmek için güverteye uzanmışsınız bir anda koydaki diğer tekneden Ankara’nın Bağları başlar son ses. O yavaş yağan yağmur bir anda fırtınaya döner, demir tarar mı diye kontrole başlarsınız, ya da sikası eskimiş lumbozlardan içeri su girmeye başlar…

Teknede her gün batımı ayrı keyif

Evet, teknede hayat kolay değildir ama sevdiyseniz başka şeye değişmezsiniz.

Sizin kafanızı kurcalayan başka sorular varsa sormaya çekinmeyin, cevaplamak için buradayım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir