Teknede Yaşamı Kolaylaştıran 7 Şey

Teknede yaşamak gerçekten güzel ama bu 7 şey tekne hayatınızı daha da iyi hale getirecek. Aslında daha bir sürü şey var tekne hayatını kolaylaştıran, onları da daha sonra yazarız.

Elektrik

Teknede yaşarken en önemli şeylerden biri tabi ki elektrik oluyor. Elektrik kullanımını sınırlamak için önlemler alsanız da sevdiğiniz şeyleri yapmak için elektrik şart, yoksa teknede yaşamak o kadar da keyif vermez. Örneğin akşam kitap okumak, müzik dinlemek, film seyretmek, çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarda düzenlemek, blog yazmak gibi…

Teknede ne kadar çok panel o kara elektrik.

Evde ne kadar elektrik harcadığını düşünmeden yaptığımız bu işler teknede bir anda göze batmaya başlıyor. İşte bu yüzden güçlü bir akü bankası ve onları besleyecek güneş panelleri, rüzgar jeneratörü teknenin olmazsa olmazı.

Servis Botu

Tekneye ve ihtiyaçlara uygun bot ve motor seçimi çok önemli. Küçük bir tekneniz varsa büyük bir botu seyirde koyacak yer bulamaz arkanızdan çekersiniz bu da hız kaybına neden olur.

Porta-bote, katlanır bot

Bot seçiminde kaç kişi olduğunuz, ne kadar ağırlık taşıyacağı, teknede koyacağınız yeri düşünerek plan yapmanız gerekir. Motoru ne kadar güçlü olursa o kadar iyi ama yine botun boyuyla orantılı olması lazım, yoksa küçük bir bota güçlü motor takarsanız, uçuşa geçersiniz.

İyi bir demir ve güçlü ırgat

Rüzgar sert eserken demirde rahat uyumanın şartı ona hazırlıklı olmaktır. Bu da demirinize güvenmekle başlar. Dip yapısına uygun demir kullanmak sizi rahatlatır. Her dip yapısı için ayrı demir alamayacağımıza göre genel olarak performansı iyi bir demir seçmek önemlidir.

Kaptan Liz Clark demir alıyor 😉

Tekneye demir alırken dikkat edilmesi gereken bir husus teknenin boyutlarına göre önerilen demir ebadının bir büyüğünü almak bence. Güçlü bir ırgat derin suda demirlediğinizde veya çift demir attığınızda önemli oluyor. Demir ve ırgat işi kolaylaştıran aletler asıl önemli olan demirleyeceğiniz yerin doğru seçilmesi ve doğru demir atmak olmalı, bu da pratik yaparak öğreneceğiniz bir kabiliyet.

İyi bir Yatak

Uyku kaliteniz iyi olmazsa bütün günü etkiler. Dolayısıyla teknede iyi bir yatak lüks değil ihtiyaçtır.

Keşke benim de olsa…

Özellikle ikinci el eski yapım bir tekne aldığınızda döşemeleri değiştirecekseniz yatağınız için ortopedik ve dansitesi yüksek bir sünger seçmenizi tavsiye ederim, yalnız çok sert olmamasına dikkat edin.

Su Yapıcı

Siz de alargada yaşamayı sevenlerdenseniz çok gerekli olmadıkça karaya çıkmayı istemezsiniz hele bir de tamamen size ait bir koy bulduysanız. Ancak bu koyda tekneye taşıyabileceğiniz bir su kaynağı yoksa mecburen uygun bir yere dönersiniz.

Katadyn Survivor 35 acil durum su yapıcısı 2195 eur

Su yapıcınız olduğu zaman ıssız koyların keyfini istediğiniz süre çıkarabilirsiniz ama biraz pahalı bir alet.

 

Tekne Ayakkabısı

Teknede seyir esnasında veya demirde oradan oraya giderken ayaklarınızı bir yerlere çarpmanız çok mümkün, bu yüzden ben en azından tekne seyir halindeyken ayakkabısız dolaşmıyorum.

Keen sandalet, benimki de bundan

 

Action kamera (Gopro)

Her ne kadar medeniyetten kaçmak istesek de dijital dünya bizi dört yandan kuşatmış durumda. Yaşadığımız güzellikleri dostlarımızla paylaşmak istiyoruz, bunu da genelde görsel olarak yani fotoğraf ve videolarla yapıyoruz.

İstek listemde üst sıralarda 🙂

Güzel fotoğraflar çekmek için artık çok engin bir fotoğrafçılık bilgisi gerekmiyor, bir action kamera alın ve tek düğmeyle harika manzaraları veya sualtı güzelliklerini arkadaşlarınızla paylaşın.

 

Teknede hayatı kolaylaştıran şeylere sizin ekleyecekleriniz var mı?

 

Fotoğraflar: google

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir