Yelkenli Tekne İle Dünya Turu İçin Gerekli Olanlar / 1.Bölüm / Tekne

Daha önce dünya turu yapmaya uygun teknelerle ilgili genel bilgi vermeye çalıştığım yazıda belirttiğim gibi “uygun tekne” kavramı kişiden kişiye değişebilir. İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazıda örneklerini vereceğim tekneler tamamen benim kişisel tercihlerime dayanarak belirlendi.

 

Alberg 30
8380 usd
9885 usd 

 

Önceki yazıda istediğim tekne özelliklerini “8,5-10 mt boyunda, gövde salma, fiber, dizel yakıtla çalışan, salması kısa, tek kişinin kullanımına uygun donatılmış olmalı” diye yazmıştım. Şimdi bu kriterleri nasıl belirlediğimi açıklayayım.

 

Allied Seawind 30
29.000 usd 
10.000 usd 

 

Boy: Tekne boyunun 10 metreden uzun olmasını istemiyorum çünkü daha büyüğünü tek başıma idare edebileceğimi sanmıyorum. Ayrıca dünyayı dolaşırken sadece alargada kalmayacağım, gerektiğinde tekneyi marinaya bırakıp gittiğim yerde gezilere çıkacağım. Eh malum marina ücretleri tekne boyutlarıyla orantılı olarak artar, aynı şey tekne bakımı için de geçerli, yani küçük güzeldir 😉

 

Nor’sea 27
25.000 usd 

 

Ama ne kadar küçük? Teknenin 8,5 metreden kısa olması da hem yaşamsal alan hem de depolama alanları açısından yetersiz olacaktır. Yaşayacağım teknede başımı eğmek zorunda kalmadan içeride ayakta durabilmeliyim, yatağa yattığımda ayaklarımı uzatıp gerinebilmeliyim, hobi malzemelerime yer bulabilmeliyim 🙂

 

Bayfield 29
10.000 usd 

 

Salma tipi ve boyu: Gövde salma (İngilizcesi full keel veya long keel), tekne dizayn edilirken gövdeyle birlikte tasarlanır. Tekne gövdesinin altını tamamen sarar, ağırdır. Gövde salmalı tekne istememin nedenleri;

 • Salmanın kopması mümkün değildir.
 • Gövde salma dümen palasını, pervaneyi ve gövdeyi korur.
 • Yan rüzgarlardan ve akıntılardan daha az etkilenir.
 • Rotadan sapmadan sabit şekilde düz bir açıyla seyir yapılabilir.
 • Salma boyu diğer tiplere göre kısadır.

 

Bayfield 32
17500 usd 

 

Gövde salmanın tabi ki dezavantajları da var, en önemlisi teknenin ağırlığını çok arttırır bu nedenle hafif rüzgarlarda yelken performansı düşüktür. Sürtünme yüzeyi fazla olduğu için diğer teknelere göre yavaştır, hız yapamaz. Dönüş açısı geniş olduğundan dar alanlarda manevra yapması zordur. Ve gövde salma genelde eski üretim teknelerde bulunduğundan tekneniz yaşlı olacaktır. Teknenin yaşlı olması demek ucuz olacağı anlamına hiç gelmiyor!

 

Bristol 32
18.900 USD 
7.900 USD 

 

Salma boyunun kısa olmasını istiyorum ki diğer teknelerin giremediği yerlere girebileyim, demir atarken kıyıya yaklaşarak diğer teknelerden uzaklaşabileyim. Gövde salmalı tekneler bütün isteklerimi karşılayabilecek gibi görünüyor.

 

Columbia 34
9.900 usd 

 

Teknenin Yapıldığı Malzeme: Tekneler çeşitli malzemelerden yapılabilmekle birlikte en yaygın kullanılanlar ahşap, fiber ve sacdır. Ben fiber tekneyi tercih ediyorum çünkü;

 • Ahşap teknenin ikinci el fiyatı düşük olmakla birlikte tamir ve bakım masrafları fazladır. Ahşap ağır bir malzeme olduğu için daha güçlü bir motor ve daha büyük yelken alanı ister. Yani yakıt maliyeti fibere göre daha fazladır.
 • Sac tekneler aslında malzeme olarak sağlamdır, ozmos derdi yoktur ama tamir ve bakım masrafları fibere göre yüksektir. Manyetik alandan çok etkilenir. Çok iyi yalıtım yapılmış olması gerekir. Bir de sac tekneler 12 metreden küçük olduğunda efektif değil diye düşünüyorum, tekne gereksiz ağır olur, bir de buna gövde salmanın ağırlığını eklerseniz tekne yerinden kıpırdayamaz.
 • Fiber en hafif malzemedir, işçiliği ucuzdur. Hafif olduğu için hızı diğerlerine göre yüksektir. Malzemenin bol tutulduğu zamanlarda yapılmış, fiber kalınlığı fazla olan bir tekne ise ve iyi bakıldıysa uzun ömürlüdür.

 

Downeaster 32
29.900 usd 

 

Teknede Kullanılan Yakıt: Aslında bu kriteri belirtmesem de olurdu ama son zamanlarda internette dolaşırken yelkenli teknelere takılan benzinli dıştan takma motorlar görüyorum. Acaba diye düşünmeye başladım hatta ama soru işaretleri çok. Bildiğim kadarıyla benzin dizele göre daha fazla buharlaşıyor, eh teknedeki kapalı alanlar belli, benzin buharı bir parlarsa offf! O yüzden bu konuda bir bildikleri var ki içten takma motorları dizel yapıyorlar diyor ve susuyorum 😉

 

Elisabethan 33
27.500 usd 

 

 Teknenin Solo Kullanıma Uygun Donatılması: Bu konuda sayabileceğim özellikler;

 • Dümen tutarken yelkenlere kolay müdahale edebilmek için vinçlerin ve yelken arabasının havuzlukta kolunuzu uzatarak erişebileceğiniz şekilde yerleştirilmiş olması gerekir.
 • Irgata hem zincirlikten hem de dümen başından kumanda edilebilmesi gerekir.
 • En azından bir tane elektrikli vinç olmalı.
 • Kıçtan takma motoru yukarı almak için palanga sistemi olmalı.
 • Güvenlik halatının işleyeceği sistem güzel kurulmalı.
 • İyi bir otopilot olmalı.
 • Ana yelken iskota ve mandarının yine dümene yakın yerden kontrol edilebilmesi gerekir.

 

Island Packet 31
32.500 usd, Limitin üstünde ama yine de burada dursun 🙂 

 

Aklıma gelenler bunlar, bir de herkes için geçerli olmamakla birlikte ben center cockpit teknelerde daha rahat ediyorum. Dümen teknenin kıçına yakın olacaksa da biraz mesafe ve arada yükseklik olduğunda daha güvenli geliyor bana. Teknenin yekeli veya dümen simitli olması çok fark etmiyor benim için dolayısıyla bunu da kriterlere eklemedim.

 

Southern Cross 28
7.720 usd 

 

Kriterlerimizi belirledik artık internette tekne bakmaya başlayabiliriz. Dikkat ettiyseniz bu kriterlere fiyatı dahil etmedim çünkü hepinizin bildiği üzere bütçe çok kısıtlı, dolayısıyla en iyiyi en uygun fiyata bulmaya çalışacağım.

 

Sothern Cross 31
26.500 usd 

 

Önceki yazıdan hatırlarsanız gerekli olanlar listesinde ilk olarak tekne, sonra tekneyi uzun yola uygun hale getirmek geliyor. Tekne fiyatlarına bakarken dolayısıyla donanım önem kazanıyor, donanımı iyiyse tekneye daha çok bütçe ayrılır sonraki aşamanın giderleri düşer. Kriterleri karşılayan ve fiyatı 30.000$’ı geçmeyen satılık teknelerden örnekleri fotoğraflarda görebilirsiniz. Paylaştığım teknelerle ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz fotoğraflardaki fiyatlara tıklayarak satış ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki bölüm “Tekneyi Uzun Yola Uygun Hale Getirmek” biraz uzun bir yazı olacağı için bölerek yayınlayacağım. Şimdilik hoşçakalın 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir